Decydując się na kredyt samochodowy, trzeba się liczyć z tym, że będzie to kredyt pod zastaw kupowanego auta. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Kiedyś własny samochód był miarą pewnego luksusu i wielu osób po prostu nie było stać na taki wydatek. Obecnie własne auto często jest koniecznością. Ponadto kto kiedyś nie marzył o własnych czterech kółkach. Teraz takie pragnienie można spełnić, ale najczęściej samochody kupowane są za kredyty bankowe. O te ostatnie można się starać zarówno w bankach komercyjnych, jak i w tzw. bankach samochodowych jak Toyota Bank czy Volkswagen Bank. Najczęściej formą zabezpieczenia takiego kredytu są właśnie kupowane auta. Dlaczego? Ponieważ banki, pożyczając pieniądze na zakup samochodu, starają się ograniczyć swoje ryzyko do minimum. Gdy stają się niejako współwłaścicielem pojazdu, zyskują gwarancję, że w razie kłopotów ze spłatą kredytu mogą odzyskać swoje pieniądze. Dla pożyczkodawcy jest to bardzo dobre rozwiązanie, dla pożyczkobiorcy już niekoniecznie.
Plusem takiej opcji dla konsumenta jest z pewnością niższe oprocentowanie lub rezygnacja banku z prowizji. Jeżeli pojazd jest dobrze zabezpieczony, klient może liczyć na takie oferty. Oczywiście najpierw należy dokładnie przeanalizować propozycje bankowe, bowiem promocje się różnią. Niestety, są także minusy, choćby fakt, że klient nie jest jedynym właścicielem auta i bez zgody banku nie może go sprzedać. Dopiero po spłacie kredytu samochodowego staje się jedynym właścicielem samochodu. Ponadto jeżeli nie będzie terminowo spłacać kredytu, a takie sytuacje się zdarzają, bank może zerwać umowę i przejąć samochód. Nie należy też zapominać, że jeżeli ktoś stara się o kredyt samochodowy, zaś zabezpieczeniem tego kredytu jest kupowane auto, musi też wykupić ubezpieczenie Autocasco, które nie należy do najtańszych ubezpieczeń.
Alternatywą dla kredytu samochodowego jest leasing samochodowy. Wówczas leasingobiorca nie staje się właścicielem auta, ale tylko jego użytkownikiem, płacąc miesięczne raty. Jeżeli jest to leasing operacyjny, właścicielem samochodu staje się dopiero po wygaśnięciu umowy leasingowej. Leasing samochodowy jest bardzo popularną formą finansowania kredytowania aut w przypadku firm. Po co blokować przedsiębiorcy środki finansowe na planowane zakupy samochodu, skoro może auto wziąć w leasing a uwolnione środki finansowe przekazać na inne cele. Zainteresowanie leasingiem samochodowym wzrasta wśród konsumentów od momentu, gdy weszła w życie ustawa o leasingu konsumenckim.
Decydując się na własne auto, należy wszystko dokładnie przemyśleć. Trzeba przeanalizować plusy i minusy zarówno kredytu samochodowego, jak i leasingu, aby wybrać jak najkorzystniejsze rozwiązanie.