Ranking kredytów inwestycyjnych dla nowych firm (na samochód)

26 czerwca
17:57 2017

Rozpocząłeś niedawno działalność gospodarczą i planujesz zainwestować w zakup samochodu? Jeśli tak, to warto przyjrzeć się temu, co do zaoferowania mają dla Ciebie banki. Bierzemy pod lupę aktualne oferty kredytów inwestycyjnych.

Wiele banków oferuje kredyty dla nowych firm, ale trzeba mieć na uwadze, że w praktyce termin „nowa firma” nie oznacza wcale świeżo co założonego przedsiębiorstwa. Jeśli liczycie na finansowanie, to z reguły bank będzie wymagał od Waszej firmy co najmniej kilkumiesięcznego stażu – zwykle jest to minimum 12 miesięcy. Takie wymagania dotyczą również kredytów celowych, czyli na zakup konkretnego produktu.

Co wybrać, aby było najtaniej?

Kupno samochodu na potrzeby firmy to spory wydatek. Właśnie dlatego tak ważna jest dobra analiza dostępnych ofert. Powyższe propozycje pokazują, że osoba prowadząca nową na rynku firmę, a która chce kupić auto, ma szeroki wachlarz opcji, ale zanim wybierze którąś z nich, powinna dobrze przemyśleć, na czym najbardziej jej zależy. Czy chce skupiać się na minimalizowaniu kosztów, czy może na innych zmiennych.

Nawet jeśli dany kredyt nie jest przeznaczony dla firmy z naszym stażem, a koszty są stanowczo za wysokie, to i tak warto udać się do banku, aby zapytać o szczegóły finansowania. Wiele banków, np. Idea Bank, Bank Zachodni WBK, BOŚ czy Millennium Bank, oferuje negocjowane kredyty inwestycyjne. W przypadku takich produktów możliwości modyfikowania oferty są bardzo szerokie. I to jest kolejna alternatywa dla nas.

Kredyt inwestycyjny na samochód: przegląd ofert

Nowe firmy nie są skazane jedynie na kredyty samochodowe. Dobrą opcją jest wykorzystanie środków pochodzących z kredytu inwestycyjnego. Warto się im przyjrzeć, ponieważ oferują szersze możliwości finansowania, tzn. oprócz samochodu za kredyt możemy kupić też inne środki trwałe, a także nierzadko lepsze warunki finansowania. Poniżej przedstawiamy trzy tanie propozycje.

Liderem naszego małego rankingu jest Kredyt inwestycyjny MSP w PKO Banku Polskim. Zacznijmy od tego, że bank nie określa minimalnego wymaganego okresu działania firmy, co oznacza, że po taki kredyt może zgłosić się praktycznie każdy. Ten produkt to także bardzo korzystne warunki finansowe obejmujące 2,12% marży oraz RRSO w wysokości 3,91%. Maksymalna kwota kredytu na kupno auta jest negocjowana indywidualne. Jeśli chodzi o zabezpieczenia, to bank stosuje różne formy zgodne z jego przepisami. Aby pożyczyć pieniądze, należy przedstawić zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u. W przypadku nowych firm niezbędny jest zaś biznesplan.

Drugą godną uwagi propozycją jest Kredyt Przyjazna Inwestycja w Getin Banku. W tym przypadku oprocentowanie rzeczywiste jest na poziomie 4,41%, a minimalna marża wynosi 2,60%. W przypadku wolnych zawodów kredyt można zaciągnąć już po 6 miesiącach działalności. Inne firmy mogą to zrobić po upłynięciu 24 miesięcy. Klient negocjuje indywidualnie maksymalną kwotę kredytu, a do jego uzyskania wymagane jest jedynie oświadczenie o dochodach. Getin Bank wymaga także ustalenia zabezpieczenia w formie zgodnej z jego przepisami.

Trzecią propozycją, której warto się przyjrzeć, jest kredyt inwestycyjny w Banku BGŻ BNP Paribas. Jego marża minimalna to 3,20%, a oprocentowanie rzeczywiste: 5,03%. Z tej formy finansowania mogą korzystać nowe firmy o stażu minimum 12 miesięcy. Maksymalnie mogą pożyczyć 2,5 mln zł. Aby uzyskać pieniądze na zakup samochodu, niezbędne będą zaświadczenia z ZUS-u i urzędu skarbowego, a także opis przedsięwzięcia inwestycyjnego. Zabezpieczenie przyjmuje formę zastawu rejestrowego. Maksymalny okres udzielenia kredytu to 15 lat.