Samochód w prezencie ślubnym – uważaj na dodatkowy podatek!

23 kwietnia
11:35 2017

Choć wielu nowożeńcom trudno w to uwierzyć, niestety prezenty ślubne traktowane są przez Urząd Skarbowy jako darowizna. Ten fakt oznacza, że trzeba się z nich rozliczyć. Im wyższe kwoty para młoda znajdzie w kopertach, zwłaszcza od osób z dalszej rodziny, tym większy podatek musi zapłacić. W jakich sytuacjach nowożeńcy muszą rozliczyć się z prezentów ślubnych?

Zgodnie prawem prezenty ślubne to darowizna, więc podlegają one opodatkowaniu podatkiem od darowizn i spadków. Kwestia tego, czy podatek będzie naliczony i czy para młoda musi go zapłacić, zależy od wartości prezentu i od stopnia pokrewieństwa osoby obdarowanej z darczyńcą.

Limity darowizn

Płacenia podatku od darowizn można uniknąć, ale pod pewnymi warunkami. Przepisy zawierają szereg wyłączeń, które zwalniają nowożeńców z obowiązku zapłacenia podatku. Najważniejsze jest zwolnienie, które zależy od wartości prezentu. W przypadku, gdy para młoda otrzyma podarek ślubny:

  • od rodziców, rodzeństwa, dziadków czy też teściów, zwolnieniu od podatku podlegają podarunki do kwoty 9637 zł,
  • od siostrzeńców, bratanków, cioci czy wujka – nie będzie podlegał opodatkowaniu prezent o wartości do 7276 zł,
  • od dalszej rodziny lub znajomych wartość prezentu nie może przekroczyć kwoty 4902 zł, by uniknąć podatku.

Powyższe limity dotyczą wszystkich prezentów otrzymanych w okresie 5 lat od tego samego darczyńcy.

Zgłaszanie darowizn do US na formularzu SD-3

W przypadku prezentów, które wartościowo przekroczą wskazane limity, obdarowani, czyli para młoda, mają miesiąc od momentu otrzymania prezentu, by zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym. W tym celu należy wypełnić formularz SD-3. Następnie fiskus obliczy należny podatek i poinformuje o jego wysokości zainteresowanych. Podatek od darowizn jest uzależniony od stopnia pokrewieństwa, wynosi od 3% do 13%. Im dalsze pokrewieństwo między darczyńcami a obdarowanymi, tym wyższy podatek.

Termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia otrzymania od urzędu skarbowego decyzji o wysokości podatku.

Jak uniknąć podatku od prezentu?

Otrzymując kosztowny prezent od najbliższej rodziny w kwocie przekraczającej limit 9637 zł, podatku od darowizn możemy uniknąć. W takim przypadku musimy w ciągu pół roku od otrzymania prezentu złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2. Dodatkowo warto zadbać o dowód wpłaty lub przelewu, by móc udowodnić fakt otrzymania takiego prezentu. Według prawa zwolnieniu z podatku podlegają prezenty o dużej wartości od najbliższej rodziny: od rodziców, dziadków, od rodzeństwa, ale tyko w przypadku, gdy zgłosimy je do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy. 

Teoretycznie para młoda może darować sobie rozliczanie się z kosztownych prezentów ślubnych, jednak w przypadku, gdy będą chcieli wydać zebrane środki, wtedy urząd skarbowy może chcieć sprawdzić skąd mają pieniądze i mogą czekać ich niezbyt miłe konsekwencje – karna stawka podatkowa wynosi 20%.