Trudno wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu, a w wielu przypadkach kilku a nawet kilkunastu. Firmy najczęściej kupują samochody, dlatego warto wiedzieć, jak wziąć kredyt dla firm na zakup auta.
Najprościej złożyć w banku wniosek o kredyt samochodowy i czekać na decyzję. Konsument i właściciel firmy stawia jednak na jak najkorzystniejsze kredyty samochodowe, za które można jak najtaniej i na jak najlepszych warunkach zakupić auto. Trzeba też wiedzieć, jak wziąć kredyt dla firm na zakup auta. Nie jest to aż tak skomplikowane, ale nie jest to też prosta sprawa. W każdej sytuacji, również przy zakupie auta, należy zacząć od analizy ofert, poczynając od potrzeb, a także możliwości firmy: od tego, czy przedsiębiorcy potrzebne jest auto osobowe, dostawcze czy ciężarowe oraz na jakie auto (nowe uznanych marek czy też może używane i niekoniecznie drogie) stać firmę. Dopasowanie kredytu do potrzeb i możliwości zabiegających o kredyty firm jest bardzo ważne i nie można tego lekceważyć.
Oferta kredytów przeznaczanych na zakup samochodów dla firm jest bardzo bogata, więc można wybrać jak najkorzystniejszy dla firm, zwracając uwagę na maksymalny okres działania firmy, ponieważ banki przykładają do tego bardzo dużą wagę. Ranking kredytów samochodowych dla firm, jaki proponuje Comperia.pl, wskazuje na banki, które aktualnie mają najkorzystniejsze oferty kredytów samochodowych dla firm. Jest to np. Raiffeisen Bank, który wymaga jednak, aby firma funkcjonowała na rynku od co najmniej 18 miesięcy, a w zamian oferuje kredyt samochodowy z marżą 1,5 proc. i nie pobiera przy tym prowizji. Na drugiej pozycji rankingu jest oferta tego samego banku dla osób uprawiających wolne zawody. Jest to kredyt z tą samą marżą, również bez prowizji, a okres działalności bank wyznaczył na 6 miesięcy. Jeszcze lepsze warunki proponuje Idea Bank, który za kredyt samochodowy dla firm nie wyznacza marży (jest do negocjacji), również nie pobiera prowizji, a firma nie musi mieć żadnego stażu. Jest to zatem kredyt dla początkujących firm.
Warto sprawdzać rankingi, wyliczać wysokość raty za pomocą kalkulatora, porównywać oferty i warto konsultować swoje wybory z doradcami finansowymi. Należy też zastanowić się nad inną formą finansowania aut, którą jest leasing. Leasing jest korzystniejszy, gdyż firma nie musi blokować swoich środków własnych, musi tylko spłacać miesięczne raty za leasingowane auto. Ważne są również rozliczenia podatkowe, które są korzystniejsze niż przy kredytach samochodowych. To, jaka forma finansowania auta zostanie wybrana, to już decyzja firmy.