Finansujemy zakup auta: lepiej pożyczką czy kredytem samochodowym?

13 sierpnia
16:55 2015

Nie wszyscy są w stanie sfinansować zakup nowego auta z oszczędności. W przypadku braku niezbędnej ilości gotówki warto skorzystać z oferty kredytowe banków. Poniżej rozpatrujemy dwa często wykorzystywane w tym celu produkty finansowe – kredyt samochodowy oraz pożyczkę.

Decyzję dotyczącą wyboru sposobu finansowania zakupu samochodu należy poprzedzić wnikliwą analizą korzyści, jakie będą płynąć z wybrania poszczególnych opcji. Zarówno kredyt samochodowy, jak i pożyczka gotówkowa odznaczają się bowiem i zaletami, i wadami.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy stanowi rodzaj kredytu przeznaczonego tylko i wyłącznie w celu zakupu konkretnego pojazdu. Może on opiewać na dowolną kwotę, przy czym maksymalny okres jego spłaty nie przekracza 10 lat.

Zanim spłacisz kredyt, bank jest współwłaścicielem pojazdu

Banki ustanawiają zabezpieczenie spłaty kredytów samochodowych, w postaci m.in.:

  • zastawu rejestrowego,
  • cesji polisy AC,
  • weksla in blanco,
  • depozytu karty pojazdu,
  • przewłaszczenia.

Wynika z tego, że w praktyce bank jest współwłaścicielem naszego pojazdu – do czasu, w którym spłacimy ostatnią ratę. Fakt ten stanowi największy minus kredytów samochodowych. W przypadku uszkodzenia samochodu lub kradzieży pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela idą na konto banku, na poczet spłaty kredytu.

Kredyt gotówkowy na zakup auta

Zakup auta możemy również sfinansować kredytem gotówkowym, a więc pożyczką zaciąganą na dowolny cel. To, ile będziemy mogli pożyczyć, zależy od naszej zdolności kredytowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć na szybkie pozyskanie niezbędnych środków. Wystarczy udać się z do banku z dowodem osobistym oraz zaświadczeniem o dochodach.

Które rozwiązanie wybrać?

Z ostateczną decyzją dotyczącą wyboru źródła finansowania zakupu pojazdu warto wstrzymać się do początku roku – w tym okresie możemy bowiem liczyć na zarówno na wyprzedaże aut nowych z poprzedniego roku, jak i promocje ofert kredytów samochodowych. Ponadto tego typu kredyty są znacznie niżej oprocentowanie niż pożyczki gotówkowe, co wynika z ustanawianych zabezpieczeń. W ofertach banków można znaleźć kredyty samochodowe oprocentowane na niespełna 6%, podczas gdy oprocentowanie pożyczek na ogół sięga 10% przy kilku, a nawet kilkunastoprocentowych prowizjach.

Choć w tym przypadku kredyt samochodowy wypada bardzo korzystnie na tle drugiego prezentowanego rozwiązania, to z drugiej strony wiąże się z nim kilka poważnych niedogodności. Większość z nich bierze się stąd, że bank jest współwłaścicielem naszego auta, a to może w ostatecznym rozrachunku znacznie obniżyć opłacalność tej opcji.