Spis treści
Kredyt samochodowy to czasem jedyna szansa na kupno wymarzonych czterech kółek. Jest to zobowiązanie celowe, którego zabezpieczeniem jest samo auto, w związku z tym taki kredyt będzie korzystniejszy niż standardowa pożyczka gotówkowa. Tylko, czy na kredyt samochodowy można kupić kilkuletni pojazd?
Decydując się na kupno auta, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad marką pojazdu i pojemnością silnika. Równie ważna jest decyzja, czy będzie to samochód nowy – z salonu, czy kilkuletni – używany. Następną sprawą, którą musimy rozważyć, jest sposób finansowania naszego zakupu. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy wybierzemy kredyt samochodowy, gotówkowy, czy może leasing.
Klient, aby mieć szansę uzyskania kredytu na auto, musi mieć wymaganą przez bank zdolność kredytową, a także wybrany samochód, który chce kupić. W przypadku, gdy kredytobiorca wybierze nowsze auto, ma większy wybór ofert kredytu samochodowego.
Kredyt a wiek auta
Instytucje finansowe udzielają kredytów samochodowych na auta używane w różnym wieku. Jest to bezpośrednio związane z zabezpieczeniem kredytu, jakim jest samochód. Wraz z upływem czasu wartość kupionego na kredyt pojazdu spada, dlatego dla samego kredytobiorcy najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie pożyczki na roczny, dwuletni albo trzyletni samochód. Dlaczego? Ponieważ są dużo tańsze od aut nowych, prosto z salonu, i łatwiej uzyskać na ich zakup kredyt.
Które banki pożyczą na auto używane?
Kredyt samochodowy można uzyskać w banku także na starszy pojazd, wszystko zależy od instytucji finansowej. Przykładowo Bank BGŻ BNP Paribas kredytuje auta używane do 19 lat ( okres kredytowania 8 lat), a Santander Consumer Bank udziela kredytu samochodowego na pojazdy w wieku 12 lat, jednak w chwili spłaty ostatniej raty auto nie może mieć więcej niż 16 lat.
Uważaj na stan techniczny!
Kupując na kredyt samochód używany, bardzo ważne jest, by dokładnie skontrolować stan techniczny pojazdu. Pamiętajmy, iż takie prawie nowe auta mogą mieć awarie, a także dobrze zamaskowane braki. W przypadku, gdy po podpisaniu umowy kupna okaże się, że pojazd potrzebuje dodatkowych nakładów finansowych, będzie to dla jego właściciela nie tylko koszt, ale i problem.
W komisie lub w banku
Kupując auto używane na kredyt samochodowy, klient może wybrać opcję oferowaną w komisie lub udać się bezpośrednio do banku. Właściciele komisów umowy mają na ogół podpisane z kilkoma instytucjami finansowymi, dzięki temu bez szukania odpowiedniej oferty kredytowej można formalności załatwić od razu w komisie. Korzystając z takiej opcji, można jednak za auto przepłacić. Najlepiej porównać kilka różnych ofert kredytowych, to pozwoli nam wybrać najkorzystniejszą.