Zawyżanie kosztów kredytów

31 stycznia
17:08 2012

Sytuacja finansowa wielu polskich rodzin podobna jest do sytuacji ekonomicznej krajów zjednoczonej europy. Nic więc dziwnego, że banki obawiając się złych kredytów nie kwapią się z ich udzielaniem. Problem w tym, że w wielu przypadkach to banki same namieszały i zawiodły swoich klientów.

Nie tak dawno kredytobiorcy dowiedzieli się z dziennika gazety prawnej, że od pewnego czasu banki manipulowały /manipulują/ przy oprocentowaniu kredytów narażając tym samym kredytobiorców na duże koszty. Chodzi o omijanie ustawy antylichwiarskiej, zgodnie z zapisami której oprocentowanie kredytu gotówkowego nie może być większe niż czterokrotność stopy lombardowej NBP. Tymczasem banki poprzez podnoszenie marż, opłat bankowych oraz wprowadzenie ubezpieczeń kredytów przekraczały nawet trzykrotnie ten zapis. Są banki, w których koszt kredytu wzrósł do ponad 60 procent, w niektórych do 57 procent i tylko banki nordea oraz volkswagen bank direct zmieściły się w ramach ustawy antylichwiarskiej. Pozostałe, omijając jej zapisy znacznie zawyżają koszt swoich kredytów. A mimo to na brak klientów banki nie narzekają. Nadal dużym zainteresowaniem ciszą się kredyty samochodowe, a ostatnio tani kredyt samochodowy porównanie na 10 lat oferowany przez mbank.

W mbanku przez cały czas trwa promocja i o tani kredyt samochodowy porówananie na 10 lat jest teraz szczególnie łatwo. Wprawdzie promocja ma potrwać jeszcze tylko do 31 sierpnia br., ale już mówi się, że zostanie przedłużona. Podpisując umowę o kredyt samochodowy na 10 lat w mbanku można skorzystać z preferencyjnych warunków. W ramach trwającej promocji kredyt po EURopejsku mbank obniża oprocentowanie kredytu o 2 procent oraz prowizję w całym okresie kredytowania. Bank proponuje też promocyjne zasady refinansowania kredytu w innym banku.

Ale mbank stawia tez warunki. Przede wszystkim, aby o taki kredyt móc się w ogóle starać klienci mbanku powinni posiadać przynajmniej jeden produkt kredytowy obsługiwany przez ten bank od przynajmniej 6 miesięcy, lub ekonto na które regularnie wpłacane są pieniądze również od przynajmniej 6 miesięcy. I jeszcze jedno minimalna kwota pożyczki w mbanku wynosi 5000 złotych, największa nawet 350 000 złotych – w tym do 100 000 złotych bez wkładu własnego. Spłata takiego kredytu następuje w terminie od 6 m-cy do nawet 10 lat.

Może to i są dobre warunki, ale moim zdaniem mają rację kredytobiorcy którzy twierdzą, że teraz, nie dość, że znacznie trudniej jest o kredyt samochodowy, to jeszcze nie wiadomo czy będzie nas stać na jego spłacenie. I to nie dlatego, że źle wyliczyliśmy koszt takiego kredytu, ale dlatego, że to najczęściej banki zawyżają jego koszty.