Coś trzeba wybrać

07 czerwca
10:34 2012

Ponoć na rynku samochodowym chwilowy zastój, to znaczy jest o wiele mniejsza sprzedaż aut nowych i używanych. Salony samochodowe oraz autokomisy maja zdecydowanie mniej klientów niż na przykład w okresie analogicznym roku ubiegłego.

Sytuacja nieco dziwna, ponieważ właśnie teraz zawsze było najwięcej kupujących. Doszło nawet do tego, że część salonów oraz autokomisów zostało zamkniętych, ale wiele stoi przed takim dylematem i jeżeli nic na tym rynku się nie zmieni prawdopodobnie do tego dojdzie. A przecie można kupić samochód na raty? Nawet w autokomisie można kupić samochód używany na raty.

Okazuje się jednak, że to nie takie proste. Jeżeli ktoś ma zamiar kupić samochód na raty za kredyty samochodowe, to jest to teraz znacznie trudniejsze niż rok temu. Po prostu banki nie są już tak chętne do finansowania podobnych zakupów. Szczególnie trudno jest o kredyty samochodowe dla przedsiębiorców, ponieważ banki mają złe wspomnienia z współpracy z firmami. Ale należy też pamiętać, że przecież samochód na raty można też kupić w autokomisie, ale jak wiadomo tylko samochody używane.

Jeżeli kogoś interesuje samochód na raty, nowy samochód na raty może przejrzeć ofertę firm leasingowych. Jest naprawdę bogata i bardzo konkurencyjna dla rynku kredytów samochodowych. Jeżeli na przykład zdecydujemy się na leasing odnawialny, to po zakończeniu umowy leasingowej możemy podpisać nową i dalej jeździć nowym autem, ponieważ wtedy oddajemy stary samochód i bierzemy w firmie leasingowej nowe auto. Z ekonomicznego punktu spojrzenia jest to nawet lepszy sposób na wejście w posiadanie nowego auta, chociaż wtedy nie jesteśmy właścicielami auta, a tylko korzystamy z niego za odpowiednia opłatą.

Tylko jeżeli kupujemy samochód na kredyt to praktycznie też nie jesteśmy jego właścicielem, ponieważ stanowi zastaw bankowy i nie możemy wtedy samochodu sprzedać. Jesteśmy więc również zakładnikiem banku, tak jak bijący auta w leasing są zakładnikami firm leasingowych. Coś jednak trzeba wybrać.